Podstawowe rzeczy, jakie musisz wiedzieć o ciśnieniu krwi

Najważniejszą substancją

w naszym ciele jest oczywiście krew. To ona dotlenia tkanki i organy, dzięki którym żyjemy i funkcjonujemy. Kiedy czujemy się źle, jedną z podstawowych metod rozpoczęcia jakiejkolwiek diagnozy jest zazwyczaj zmierzenie ciśnienia krwi. Co dla nas oznacza, jeśli jest ono zbyt wysokie lub za niskie?

Siła nacisku, który krew wywiera na tętnice to nic innego jak właśnie jej ciśnienie. Przy jego mierzeniu otrzymujemy dwuczłonowy wynik – ciśnienie skurczowe i rozkurczowe – który jest skutkiem pracy serca. Zakres odpowiedniej wartości wynosi kolejno od 120 do 129 i od 80 – 84 mm Hg. Od tego zakresu, aż do wartości 160 – 179 / 100 – 109 mm Hg, mówimy o prawidłowym wysokim lub lekkim nadciśnieniu. Powyżej tych ostatnich wartości mamy już do czynienia z poważnym nadciśnieniem, którego absolutnie nie należy lekceważyć. Przy uzyskaniu tak wysokich wartości, niezwłocznie należy udać się do lekarza. Przyczyn może być wiele, a w czołówce najczęstszych występuje niewłaściwa dieta, brak ruchu i ćwiczeń, ale także choroby. Choć ostatnie założenie może wydawać się najgorsze, nieleczenie takich objawów może doprowadzić do rozwoju choroby i niesie za sobą poważne konsekwencje. Ze skrajnym zjawiskiem – niedociśnieniem (nazywanym także hipotonią) mamy do czynienia w momencie, w którym pomiary wskazują na ciśnienie niższe niż 100/60 mm Hg.

Bladość, zmęczenie, czy kołatanie serca to tylko niektóre z objawów towarzyszące niedociśnieniu. Przypadłość ta może być dziedziczona i mieć charakter pierwotny. Pomimo dwóch skrajnych zjawisk, metoda walki z problemami ciśnieniowymi, niezależnie od wyniku jest podobna. Przede wszystkim zdrowszy tryb życia, dobra dieta i więcej ruchu. To niezawodne sposoby na walkę ze zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem. W przypadku tej drugiej opcji, zaleca się także picie dużej ilości wody i dużą ilość snu.

Jeśli ciśnienie krwi

osiąga zbyt niskie lub wysokie wartości najważniejsze są regularne pomiary i reakcja. Pozostając biernym na problemy związane z ciśnieniem, możemy sobie przysporzyć nie lada problemów – wszak w skrajnych przypadkach jest to jedna z przyczyn nagłych śmierci, także osób w stosunkowo młodym wieku.