Ciśnienie, jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Ciśnienie? Jaki typ ciśnieniomierza wybrać?

Regularny pomiar ciśnienia pozwala wykryć nadciśnienie we wczesnym stadium. Zapisywanie wyników i konsultowanie ich z lekarzami pozwala ocenić postępy w leczeniu chorób. Aby jednak pomiary były wiarygodne, należy wybrać jak najlepszy sprzęt. Jakimi kryteriami należy się kierować przy tym wyborze?

  • Ciśnieniomierze zegarowe

Zaletami tego typu są małe wymiary i masa. Są także wygodne dla osoby badanej, ponieważ można je zastosować w różnych pozycjach. Do badania wykorzystuje się stetoskop. Dają dokładny pomiar. Niestety wymagają okresowej kalibracji (co 1-2 lata). Nie są odporne na wstrząsy i inne urazy mechaniczne.

  • Ciśnieniomierze elektroniczne

Atut stanowi ich pełen automatyzm, dzięki czemu mogą być stosowane do użytku domowego. Nie wymagają stabilnego podłoża. Ich wadą jest niestety dość orientacyjny wynik (uwaga,błąd pomiaru może wynosić aż 10 mm Hg u 25% pacjentów).

Aparat na ramię czy nadgarstek?

Aparat mierzący ciśnienie na nadgarstku jest wygodny, jednakże niezbyt dokładnie mierzy ciśnienie. Posiada jednak funkcję zapisywania  w pamięci pewnej liczby zapisów. Lepsze możliwości monitorowania ciśnienia daje zatem  aparat z mankietem na ramię.

Jak samodzielnie przeprowadzić pomiar ciśnienia?

Najlepsze efekty monitorowania ciśnienia daje jego systematyczne mierzenie. Najlepiej jest to robić przed porannym wstaniem z łóżka, na siedząco, gdyż to w nocy przytrafia się większość problemów z ciśnieniem. Należy również kontrolować ciśnienie przy złym samopoczuciu, a zwłaszcza w wypadku bólu głowy czy szumu w uszach. Niepokojące są odchylenia od normy o kilkadziesiąt  milimetrów słupka rtęci oraz powtarzające się ciśnienie powyżej 140/90 mm Hg.

Należy pamiętać o podstawowych zasadach pomiaru ciśnienia:

  • przeczytaj uważnie instrukcję aparatu;
  • nie ćwicz przed mierzeniem ciśnienia; zanim dokona się pomiary należy odpocząć 5-10 minut;
  • ściągnij zegarek i biżuterię. Nie zakładaj mankietu na ubranie;
  • odczekaj godzinę po zjedzeniu posiłku;
  • mierz ciśnienie przed zażyciem leków;
  • pomiarów należy dokonywać na tej samej, opartej o stół, ręce.
  • podczas pomiaru nie odchylaj się, nie rozmawiaj, nie poruszaj ręką.